czwartek, 13 sierpnia 2015

Odnawialne źródła energii




Odnawialne źródła energii


Energia odnawialna jest pozyskiwana z naturalnych procesów przyrodniczych, które są praktycznie niewyczerpalne.
Korzystanie z OZE pomaga w utrzymaniu niezależności energetycznej. Jak wskazują prognozy,  zasobów ropy naftowej wystarczy jeszcze jedynie na 30-40 lat, a gazu ziemnego na około 60 lat! Do produkcji energii z alternatywnych źródeł nakłania także konieczność większej dbałości o środowisko naturalne, wynikająca nie tylko z naszych osobistych przekonań, ale też narzucona przez UE.
Według danych GUS, w 2013 roku w Polsce energetyka odnawialna pokryła 11,3% zużycia energii brutto. Dla porównania, w 2005r. udział OZE wynosił 7,2%. Wniosek z tego: już mamy spory postęp.

       Rysunek 1. Energia elektryczna wytworzona z OZE w Polsce w 2013 roku

Realny potencjał ekonomiczny OZE w Polsce możliwy do wykorzystania do 2020 roku wynosi ok. 1160 PJ, co stanowi niemal 44% zapotrzebowania na energię  w 2005r.
Perspektywy rozwoju OZE są zależne od warunków przyrodniczych kraju. W Polsce największym potencjałem dysponują biopaliwa stałe (biomasa: pelet, zrębka, trocina), co jest w dużym stopniu wykorzystywane. Niestety, tylko minimalnie rozwijamy nasze ogromne możliwości korzystania z energii wiatru. Warto zwrócić też uwagę na energię geotermalną. Zasoby niskotemperaturowe (<150°C), którymi dysponuje Polska, mogą być użyte w ciepłownictwie oraz turystyce i rekreacji. Szacuje się, że są one w stanie ogrzać ok. 4 mln mieszkań!


Źródła:

1 komentarz:

  1. Ja jestem bardzo zadowolona z faktu, iż mam ogrzewanie gazowe u siebie w domu oraz w firmie. Tym bardziej mi się ono podoba, gdyż korzystając z taryfy https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/ wiem jak niższe rachunki mogę płacić.

    OdpowiedzUsuń